Wesołych Świąt. Wczoraj przy rodzinnej kolacji myślałem o tych, dla których smutne będą te święta, kolejne i być może większa część życia. Czy można zmienić zły los innego człowieka? Można się z nim solidaryzować, a czasami można o wiele więcej. Myślałem więc też i o tych, dla których szansą na szczęśliwe życie byłem ja i tej szansy nie wykorzystałem…
Typografia służy przekształcaniu rzeczywistości. Oto arkusz papieru podlega tłoczeniu w prasie drukarskiej, po czym nie jest już arkuszem, a zadrukowaną kartą. Zyskuje wartość użytkową, zupełnie nowy sens swojego istnienia — treść przeznaczoną do czytania. Bez tej swoistej opresji jaką jest tłoczenie treść nie pojawiłaby się i arkusz nie zostałby nośnikiem żadnego przesłania. Pozwolę sobie symbolicznie zilustrować to rozważanie pierwszą literą słowa „typografia”, zaczerpniętą z futury Paula Rennera.
Litera «t» w piśmie futura (1927, Paul Renner)
Różne wersje futury (z polskimi znakami) w Myfonts
Elsner+Flake | Linotype | Paratype | URW++
Drogi Czytelniku! Życzę Ci szczęścia. Nie bój się bolesnych przemian. Z nadzieją patrz w przyszłość. Rozglądaj się uważnie i wykorzystaj każdą szansę, by dać innym choć odrobinę radości, a wtedy twoje życie na pewno też stanie się lepsze.
Jeden komentarz
Dziękuję za to co napisałeś o typografii. I o życiu.