Oczywiście, mam na myśli końcówkę roku, w której domagające się uwagi wydarzenia zdominują mózgi niektórych, co bardziej świadomych projektantów. Jeszcze w październiku odbędzie się wystawa prac Andrzeja Tomaszewskiego pt. «Bibliothemata 2», zaraz po niej konferencja typograficzna «Osobowość litery / Litera jako tworzywo». Kilka dni później Typolub, a w grudniu Wrocław Type Forum. Równolegle gdzieś w tle targi książki w Krakowie i Wrocławiu, a tam, jak zawsze, Robert Oleś z książkami dla dizajnerów w tym najnowszą — «Światy zewnętrzne» Klausa Detjena.
Szczególnie cieszę się z dwóch nazwisk, które znalazłem w konferencyjnych programach — Damiana Langosza i Macieja Majchrzaka, których poznałem podczas spotkań Piątej Kolumny. Pierwszy poprowadzi wykład i warsztaty na Typolubie, a drugi wystąpi podczas konferencji «Osobowość litery» i Wrocław Type Forum. Historia idzie naprzód i następuje wymiana pokoleniowa. Tak właśnie ma być.
Bibliothemata 2
Wystawa / Andrzej Tomaszewski
17–31.10.2018 r.
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta
we Wrocławiu
pl. Polski 3/4, 50–156 Wrocław
www / fb
Wystawa typografii Andrzeja Tomaszewskiego. Jest już dostępna do oglądania w budynkach wrocławskiej ASP przy placu Polskim 3/4, jednakże uroczyste otwarcie nastąpi w najbliższą środę, 24 października 2018 r. o czternastej. Dla projektantów z Wrocławia jest to spotkanie obowiązkowe.
Osobowość litery / Litera jako tworzywo
Konferencja naukowa, kongres / m.in.: Samuel Čarnoký, Robert Oleś, Władysław Pluta, Stefan Szczypka, Andrzej Tomaszewski
25–26.10.2018 r.
Biblioteka Jagiellońska, Kraków, Oleandry 3
fb
Konferencja odbędzie się następnego dnia po wernisażu we Wrocławiu. Wystąpi w niej, oczywiście, Andrzej i kilku innych znamienitych typografów, jak Robert Oleś, Stefan Szczypka czy Adam Twardoch. Oprócz wykładów przewidziano część warsztatową.
Typolub
Kongres / m.in.: Yanek Iontef, Damian Langosz, Ewa Satalecka, Jakub Stępień
09–11.11.2018 r.
Teatr NN / Dom Słów
Żmigród 1, 20–110 Lublin
www / fb
O Typolubie nagrałem kiedyś audycję z udziałem m.in. Damiana Langosza, który w tej edycji poprowadzi warsztaty nt. digitalizacji pism i wykład o kroju heneczek. W części praktycznej przewidziano też warsztat druku typograficznego, a więc będzie można nauczyć się drukować czcionkami.
Wrocław Type Forum
Konferencja naukowa, kongres / m.in.: Tomasz Bierkowski, Maciej Majchrzak, Riccardo Olocco
7–8.12.2018 r.
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta
we Wrocławiu
Romualda Traugutta 19/21, 53–110 Wrocław
fb
To poważna impreza o ambicjach międzynarodowych (tylko po angielsku, sheet!) w tematyce kaligrafii, liternictwa i typografii. Opłata konferencyjna wynosi 100 zł od studentów lub 150 zł od pozostałych uczestników. Nie wiem, co myśleć o tym wydarzeniu, więc chętnie przyjrzę się z bliska wysiłkom organizatorów. Postaram się przygotować jakąś formę relacji (o ile mnie wpuszczą na salę).
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Targi książki / Elżbieta Totoń, Robert Oleś, d2d.pl
25–28.10.2018 r.
Expo Kraków
Galicyjska 9, 31–586 Kraków
www / fb
Wrocławskie Targi Dobrych Książek
29.11 – 2.12.2018 r.
Hala Stulecia
Wystawowa 1, 51–618 Wrocław
www / fb
Prawdopodobnie na targi w Krakowie lub Wrocławiu nie trzeba jechać z Gdańska, Białegostoku, ani innych odległych miejscowości. Jeśli jednak ktoś będzie w pobliżu, niech odwiedzi i poogląda. Proszę znaleźć stoisko d2d.pl, przywitać się z prowadzącymi je osobami, podotykać, może nawet powąchać wystawione książki — koniecznie proszę pozwolić się sfotografować! — decyzja o zakupie jest tak oczywista, że nie wspominam. Bądźcie tak mili i napiszcie tu w komentarzu o swoich wrażeniach z tego spotkania.
Nie do końca mam pewność, w których z wymienionych imprez będę miał okazję uczestniczyć. Niewykluczone, że gdzieś tam wymienimy spojrzenia, może uwagi. Do zobaczenia.