Właśnie dokończyłem czytanie książki, na którą czekałem przez ostatnią dekadę. Wydana w 1928 roku w Niemczech, w końcu doczekała się polskiej edycji — Jan Tschichold, «Nowa typografia. Podręcznik dla tworzących w duchu współczesności», Recto Verso 2011 — Martynie, bardzo ci za nią dziękuję.
Istotą Nowej Typografii jest klarowność. Sytuuje ją to w świadomej opozycji do dawnej typografii, której celem było „piękno” i której klarowność nie osiąga wymaganego dziś maksimum.
Nie ma żadnej przesady w tytule, mimo że napisano ją ponad osiemdziesiąt lat temu. Tschichold podaje treść nowoczesną i nową. Tak, nową. Wielu współczesnych dizajnerów nie projektuje w duchu współczesności, ponieważ go nie rozumie i nie ma o nim zielonego pojęcia. Dlatego, myślę, warto często czytać tę książkę. Oczywiście, część rozważań autora już się zdezaktualizowała — problem wyboru pomiędzy kliszą siatkową, a kreskową dziś nie istnieje, podobnie jak nie trzeba nikogo przekonywać do składania antykwą zamiast frakturą, ale kto potrafi wykazać wyższość układu asymetrycznego nad osiowym i właściwie go zastosować? Tego właśnie uczy nas Tschichold w «Nowej typografii». A właściwie nie. Uczy nas myślenia, projektowej logiki. Prowadzi czytelnika za rękę, tłumaczy potrzebę standaryzacji, omawia zagadnienia, pokazuje przykłady.
Czyż typografia nie jest sztuką użytkową? — już słyszę chóralne «tak!», ale przyjęcie tego założenia pociąga za sobą konieczność projektowania podporządkowanego odbiorcom, z czego nie zawsze chcemy sobie zdać sprawę. To pomoc dla każdego, kto chciałby wyzwolić się z pieczołowicie dotychczas pielęgnowanego przez siebie kuriozalnego stylu. Kto nie czytał Tschicholda, jest zacofany — ta książka ma smak rewolucji.
Tschichold Jan: «Nowa typografia. Podręcznik dla tworzących w duchu współczesności», Recto Verso 2011, Łódź
Opracowanie graficzne Jan Tschichold
Tłumaczenie Eliza Borg
Redakcja Weronika Spodenkiewicz i Martyn Kramek
Format bloku A5, 240 stronic
Oprawa twarda w płótno, obwoluta PVC
ISBN 978‑83‑930270‑7‑1
2 komentarze
Witam! Czy wiesz jaka książka jest o elementach budowy (anatomii) litery? I mam na myśli opis wszystkich tych elementów, nie tylko najważniejszych. Pozdrawiam
http://typografia.info/artykuly/18-podstawy-typografii/40-litery