Skolar. Pismo zaprojektowane przez Davida Březinę z Czech. David prezentował je podczas KRAKTypo i trzeba przyznać — mimo że po angielsku — był to bardzo ciekawy pokaz.
Surat jako osobny projekt dedykowany wyłącznie do skryptu gudźarati zakończył swoje istnienie z chwilą włączenia do skolara, poszerzonego również o skrypt dewanagari.
Jak widać — pomyślany przecież, jako pismo dziełowe — doskonale prezentuje się również na plakatach. Posiada niewielki kontrast, a równocześnie bardzo ciekawy krój. Nieco bardziej skontrastowany surat — osobny krój z językiem gudźarati (jednym z wielu języków urzędowych w Indiach), który również wpisuje się w rodzinę — można traktować jako suplement do skolara. Cyrylica w pełni odpowiada charakterem wersji łacińskiej. Jakże wymowne, że to właśnie ją nagrodzono w dwóch tegorocznych konkursach: rosyjskim Modern Cyrillic i armeńskim Granshan.
Autor bez wątpienia doskonale się zna na typografii multijęzycznej. Diakrytykom przez niego zaprojektowanym nie można nic zarzucić. Świetna cyrylica! W przyszłości pismo zostanie poszerzone również o alfabet grecki.
Studium pisma ehrhardt
Skolar. Szkice określające zasady stylistyczne
Kim jest David Březina? Ukończył informatykę w Masarykova Uniwerzita (Brno, Czechy) oraz projektowanie pism w University of Reading (Reading, Wielka Brytania). Typograf, członek ATypI. Obecnie pracuje jako niezależny projektant i konsultant. Jest aktywny w takich dziedzinach, jak: projektowanie wielojęzycznych pism (również dla języków niełacińskich), programowanie fontów OpenType, projektowanie graficzne i typograficzne, konsultacje związane z pismami drukarskimi i fontami. Okazjonalnie wykłada oraz publikuje na tematy związane z typografią.
Skolar/surat, to projekt jego życia, ciągle udoskonalany i rozwijany, ale mam nadzieję, że nie ostatni. To bardzo dobry projekt. Założeniem było stworzenie kroju zoptymalizowanego do długich, strukturalnych tekstów, bardzo czytelnego w małych stopniach zarówno w odmianie prostej, jak i kursywie czy kapitalikach, dobrze sprawującego się w publikacjach zawierających duże ilości ciągłego tekstu, przypisów, indeksów górnych i dolnych, tabel, skomplikowanych strzałek, jednym słowem — naukowego.
David zaczynał pracę od studiowania takich krojów, jak ehrhardt MT, times new roman czy academica, przyglądał się publikacjom naukowym różnych wydawnictw, dyskutował i zastanawiał się: Jak powinien wyglądać taki krój? Czego oczekują naukowcy? Doszedł do następujących wniosków:
— pożądany stopień pisma to 10–11 pkt. o wysokości x 1,5 mm;
— krój powinien dobrze się zachowywać w przypisach w stopniu 7–8 pkt. i 1 mm wysokości x;
— powinien rzucać się w oczy w sąsiedztwie ilustracji;
— odmiana gruba musi dobrze działać zarówno w skrótach, jak i długich tekstach — być może potrzeba dwóch grubych odmian, zróżnicowanych wagą;
— kursywa powinna wyróżniać się w skrótach, a równocześnie być czytelna w długich tekstach;
— krój powinien zawierać wyraziste znaki interpunkcyjne i nawiasy, które będą współgrać i z tekstem, i cyframi;
— konieczna jest obsługa wszystkich łacińskich języków europejskich oraz transliteracji najważniejszych języków niełacińskich (np. chiński/pinyin, sanskryt etc.);
— punktory (bulety), indeksy górne i dolne muszą być spójne we wszystkich wariantach.
Uwzględniając powyższe postulaty, wypracował interesujący krój szeryfowy, o trochę niejednoznacznej dwuelementowości i — jak pokazują przykłady — doskonale spełniający powzięte założenia. Rzućmy okiem na arkusze testowe.
Skolar. Arkusze testowe
Uwaga. Obecnie rodzina pism skolar jest dostępna w całości w Rosetta Type, a częściowo w MyFonts.
Sprzedaż prowadzi wyłącznie Type Together. Obecnie można nabyć tylko odmianę prostą i kursywę oraz ich warianty pogrubione — semi-bold, bold — w sumie sześć odmian (bez surata, cyrylicy, ani transliteracji). Pakiet kosztuje 199 dolarów.
Informacje
David Březina Strona domowa
Dystrybucja (Myfonts) Skolar PE | Skolar Sans PE
Dystrybucja (Rosetta Type) Wszystkie odmiany
Konkurs projektowania pism Granshan
Cena, dla osób zajmujących się edytorstwem naukowym, jest rozsądna. Publikacje naukowe najczęściej zawierają grekę — nawet jeśli tylko pojedyncze glify, to wypadałoby ją mieć całą w tym samym foncie — a więc może proszę się wstrzymać z zakupem do czasu opublikowania wersji pro, co nastąpi w pierwszym kwartale 2010 roku.
Skolar pro będzie zawierał cyrylicę we wszystkich wariantach narodowych, grekę w wariancie politonicznym i monotonicznym oraz (prawdopodobnie) zestaw znaków do transliteracji. Należy jednak się spodziewać, że zostanie obarczony wyższą ceną.
6 komentarzy
Serdeczne podziękowania dla Piotra Sierżęgi za pomoc w rozwiązaniu zawiłości semantycznych.
Plakat promocyjny skolara (więcej zdjęć na flickr.com) można zamawiać przez formularz kontaktowy w Type Together. Jeśli ktoś wybiera się na „Odpowiedzialne Projektowanie Graficzne” do Katowic, [być może] będzie mu dowiezione.
Type Together uruchomił dziś dystrybucję plakatu na osobnej podstronie. Pobierany jest tylko koszt przesyłki zwykłą pocztą — 5 euro. Można też pobrać pdf.
Miała być wersja pro-super-hiper-bajer z cyrylicą, a dziś patrzę w nowy newsletter z Type-Together i co widzę? Skolar Cyrillic… Osobna rodzina fontów na podstawie wersji Basic, a nie Pro [takiej „Pro” bez greki i cyrylicy]. Myślę, że na wersję z wszystkimi bajerami jeszcze trochę poczekamy…
Wiesz, jak jest w tym biznesie. Kilkanaście tysięcy glifów do zaprojektowania, potem to wszystko trzeba oprogramować, a czas leci. Pieniądze za tę ogromną pracę będą dopiero ze sprzedaży gotowego produktu. Wystarczy, że zachoruje dziecko, albo wpadnie zlecenie za kasę — trzeba przecież żyć — i termin się oddala. Zapytałem Davida, oto, co napisał:
A więc jest wola i ochota… Ja też czekam niecierpliwie.
Skolar został rozszerzony. Alfabet łaciński, cyrylica i greka razem. Dostępny w TypeTogether i Rosetta. Jeśli ktoś już zakupił lub planuje zakup, zachęcam do podzielenia się wrażeniami z użytkowania.