Najnowszy zeszyt Acta Poligraphica przekazuje kilka specjalistycznych tekstów z dziedziny poligrafii i kilka oscylujących między historią, typografią, a edytorstwem. Dwa z tekstów — interesujących, jak się domyślam, czytelników moich rozważań — nie całkiem wprost, ale jednak poruszają tematykę wrocławską.
Dr Klaudia Socha wprowadza nas w świat polskich liter przedstawiony w książce Agaty Szydłowskiej i Mariana Misiaka pt. «Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce». Szczerze przyznam, że jej jeszcze nie tylko nie oglądałem, ale nawet nie trzymałem i mimo, że tą recenzją czuję się zachęcony do przeczytania, to nie wiem czy nastąpi to w ciągu najbliższych lat. Nie mam czasu. Wszakże korzystając z okazji składam gratulacje za ostatni wyczyn — wygraną w konkursie na identyfikację wizualną Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Brawo, Marianie!
Ewa Repucho natomiast wspomina śp. Janusza Sowińskiego. Wybitnego badacza książek i sztuki książki. Trzy jego dzieła stoją u mnie na półce. Tak. Warto zapoznawać się z historią chociażby po to, by uniknąć cudzych błędów, albo by znaleźć inspirację do działania.
Janusz Sowiński i Marian Misiak to wrocławianie, dlatego niniejsze wydanie Acta odbieram ze swoistym poczuciem przynależności. Oto ja też jestem wrocławianinem żywo zainteresowanym i zawodowo zajmującym się typografią.
Lecz na pierwszych stronicach pojawiła się jeszcze jedna ważna informacja, a choć nie dotyczy spraw wrocławskich, również wzbudza we mnie coś jakby dumę pomieszaną z twórczym niepokojem. W Polsce odbędzie się konferencja ATypI 2016.
Acta Poligraphica, ISSN 2299–9981, archiwum
Proszę państwa. To rzadka okazja do łatwego i względnie taniego podniesienia swojej wiedzy, wejścia w środowisko typograficzne, poznania kolegów-fachowców. Skwapliwie z niej skorzystajcie. Być może warto dołączyć do grona wolontariuszy, proszę się w tej sprawie skontaktować z Ewą Satalecką.