Tomku! Przeczytałem

Tomku!
Przeczytałem w końcu twoją pracę doktorską. Ha! Pamiętasz, jak ci mówiłem, że jeszcze jej nie przeczytałem? Odpowiedziałeś, że nie należysz do tych, co na takie sprawy zwracają uwagę — chciałeś w ten sposób skromnie wytłumaczyć, że nie oczekujesz poklasku — ja jednak muszę przywołać cię do porządku. Po co ją wydałeś? Żeby ją ludzie czytali! prawda?

O typografii, obwoluta

 Nie każdy ma tak dobrze uporządkowany pogląd na sprawy typografii, a jeśli ma, nie zawsze potrafi go tak jasno wyrazić, jak ty. Należałoby więc za jej pomocą zamieniać ciemniaków w światłych ludzi.
 Widzisz… gdybyś był księdzem, mógłbyś zadawać ją za pokutę, ale przecież nie możesz tak robić, bo jesteś tylko skromnym wykładowcą ASP, przyznasz jednak, że jest w tym porównaniu coś akuratnego. A czy przeczytali ją twoi studenci? Być może tego nie wiesz, a myślę że koniecznie powinieneś — Ktoś nie przeczytał? A dlaczego? A może się z jakąś myślą nie zgadza?
 Mnie na przykład twoje spojrzenie na typografię bardzo odpowiada, ponieważ, przynajmniej co do zasady, jest zgodne z moim. O szczegółach nie będę się tu rozpisywał, bo sam wiesz, że gadanie na sucho do niczego dobrego nie prowadzi. Ufam, że zdrowie pozwoli nam na niejedną jeszcze rozmowę o typografii. Czołem!

O typografii, s. 40–41

O typografii, okładka


Informacje wydawcy i zakupy: czystywarsztat.pl
Projekt graficzny i typograficzny, skład, łamanie: Tomasz Bierkowski
Redakcja: Paweł Sitkiewicz
Redaktor serii: Janusz Górski
Format bloku 145×205, 144 stronice
Oprawa twarda całopapierowa, obwoluta papierowa
Czysty Warsztat, Gdańsk 2008
ISBN 978‑83‑89945‑33‑4

Dodaj komentarz