Piszemy o typografii, wszyscy

Nadszedł czas na konkurs. Rozdam sześć nagród książkowych, ufundowanych przez d2d.pl. Wydawnictwo i pracownia d2d.pl to dzieło dwóch osób — Roberta Olesia i Elżbiety Totoń. Są znani w Polsce z tytułów: „Elementarz stylu w typografii” Roberta Bringhursta, „Detal w typografii” Josta Hochuliego, „Człowiek i jego znaki” Adriana Frutigera. Niebawem ukaże się „Typografia książki” Michaela Mitchella i Susan Wightman.
 Robert na codzień zajmuje się nie tylko projektowaniem i łamaniem książek, prowadzi również wykłady i warsztaty typograficzne. Zarówno na uczelniach (Akademicki Kurs Typografii / Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Bolesława Prusa, Uniwersytet Jagielloński) jak i okazjonalnie. Te wykłady są źródłem cennej wiedzy i zazwyczaj bardzo wyczekiwane przez wiele osób.
 Otóż wydawnictwo ufundowało na potrzeby konkursu trzy egzemplarze „Detalu w typografii” Josta Hochuliego i trzy egzemplarze „Elementarza stylu w typografii” Roberta Bringhursta (wyd. 1. Design Plus, 2007).
 Zadanie polega na opublikowaniu na stronie www tekstu swojego autorstwa, dotyczącego typografii internetowej. Tekst powinien być poprawny pod kątem formalnym i merytorycznym, przy czym nie musi być to wielki elaborat. Również pojecia «typografia internetowa» nie trzeba ograniczać tylko do stron www, albo tylko mikrotypografii, bo przecież typografia ma zastosowanie również w innych protokołach i obejmuje sporo zagadnień.
 Tekst należy zgłosić do konkursu za pomocą sygnału trackback (tzn. powinien on zawierać link do niniejszego wpisu, co spowoduje, że w komentarzu pojawi się krótki wypis z odsyłaczem do linkującego artykułu), a jeśli trackback nie zadziała — przez zwykły komentarz.
 Proszę zgłaszać artykuły do 1 marca 2011 r. Gdyby pojawiły się u autora jakieś wątpliwości, np. co do terminologii, służę konsultacją. W pierwszych dniach marca opublikuję w komentarzu do niniejszego wpisu listę dopuszczonych do konkursu tekstów — możliwe, że wcześniej poproszę o poprawki, jeśli autor ich nie uzna, tekst nie zostanie dopuszczony.
 Następnie dokonam samodzielnego wyboru sześciu zwycięzców, których poproszę o przekazanie adresów do wysyłki. Książki roześle wydawnictwo d2d.pl.


Dodatkowe kryteria poprawności formalnej
— tekst zgłoszony przez autora
— brak błędów typograficznych
— brak błędów ortograficznych
— co najmniej dostateczny poziom estetyczny

Kryteria poprawności merytorycznej
— prawidłowa polska terminologia typograficzna
— zgodność tez artykułu z polskim zwyczajem typograficznym

Uwagi
— nie ma możliwości wysłania za granicę, proszę o podawanie wyłącznie polskich adresów
— poprawność mikrotypograficzną tekstu można uzyskać przy pomocy opisywanej tu wtyczki wp-Typography (dla WorPressa) lub jej odpowiednika ogólnego zastosowania — php-Typography

Literatura podstawowa
Chwałowski Robert 451, czyli typografia bez papieru
Idem Fonty dla webmastera
Idem Czy fontami można strzelać z procy?
Idem Podstawy typografii

Literatura uzupełniająca
Twardoch Adam O zgodności typografii z konstytucją
Idem Sparing
Idem Zielona gruzińska katapulta

Sponsor konkursu
d2d.pl | księgarnia | zapowiedzi

6 myśli nt. „Piszemy o typografii, wszyscy”

 1. Moi Drodzy. Dziękuję wam za zgłoszenia, kilkakrotnie przeczytałem wszyskie trzy artykuły, ale pozwólcie, że przeczytam jeszcze raz i przekażę ewentualne uwagi. Potem podejmę decyzję o dopuszczeniu — jak sądzę, będzie to tylko formalność. Do czasu ogłoszenia listy akceptowanych artykułów (zapewne jeszcze dzisiaj lub jutro) można zgłaszać, jeśli ktoś nie zdążył.

 2. Do konkursu zgłoszono trzy artykuły. Każdy z nich za pośrednictwem zwykłego komentarza (z pominięciem standardowej procedury — trackbacka). Kryteria poprawnościowe zostały spełnione w momencie zgłoszenia lub po konsultacjach. W związku z tym ogłaszam, że do konkursu dopuściłem następujące artykuły (kolejność chronologiczna):
  1. «O łącznikach i myślnikach w metrze, czyli dlaczego typografii powinno się uczyć w szkołach», Daniel Janus
  2. «Typografia stron internetowych», Karolina Skoczyńska
  3. «Typo… co?», Heisenberg [pseud.]

  Od razu rozstrzygam — każdy z uczestników zostaje nagrodzony zestawem dwóch książek: „Ele­men­tarz stylu w ty­po­grafii” Ro­berta Brin­ghursta (wyd. 1. De­sign Plus, Kraków 2007) i „De­tal w ty­po­grafii” Josta Ho­chu­liego (d2d.pl., Kraków 2010). Zwycięzców proszę o przesłanie mi pocztą elektroniczną niezbędnych danych, ja je przekażę wydawnictwu, które zrealizuje wysyłkę.

  Nieco jestem zdziwiony brakiem szerszego odzewu, tym bardziej, że temat był otwarty. Można było pisać o www, mejlach, niusach, komunikatorach i Bóg wie czym jeszcze. Domyślam się, że publikowanie może się wiązać z pewnego rodzaju ryzykiem, ale cóż… kto ryzykuje, ten wygrywa.podwójnie (!).

  Serdecznie dziękuję sponsorowi. Działalność d2d.pl nie ogranicza się tylko do specjalistycznych wydań. Firma jest również studiem projektowym, w którym opracowuje się najwyższej jakości książki (redakcja, projekt, łamanie) dla innych wydawców. Ponadto Robert Oleś prowadzi szkolenia z zakresu typografii, szczególnie książkowej.

  Gratuluję zwycięzcom, pozdrawiam też wszystkich przegranych — następnym razem będzie lepiej ;-)

Dodaj komentarz